Moja wiara w fachowość ekip budowlanych na nowo odżyła, kiedy pewnego dnia odwiedziłem jedną z budów na terenie gminy Lwówek Śląski.
Moim oczom ukazała się drewniana konstrukcja więźby dachowej, której poszczególne elementy były łączone zgodnie z wiedzą propagowaną w starych ciesielskich szkołach budowlanych. Przez chwilę mogłem odbyć podróż do czasów, w których kunszt ciesielski każdego z rzemieślników był sprawą honoru.
Niestety przyszło żyć nam w czasach, kiedy kunszt i honor zostały zepchnięte na dalszy plan przez zwyczajny brak przygotowania zawodowego pracowników firm budowlanych. Ale na szczęście są jeszcze ludzie, którzy nie odcinają się od spuścizny po naszych przodkach i kultywują oraz pielęgnują wiedzę wyniesioną z minionych wieków.
Taką wiedzą byli obdarzeni pewni cieśle, którzy zmierzyli się z wykonaniem połączeń mieczy z płatwiami pośrednimi i mieczy ze słupami. Owe połączenia zostały wykonane na wręby czołowe Stirn–Fersenversatz lub inaczej wręby czołowe podwójne.
Tego typu połączenia należą do bardzo nietypowych i rzadko spotykanych, ponieważ są bardzo trudne do wykonania z uwagi na dokładność spasowanie wszystkich powierzchni styków. Ale nie dla doświadczonych i wykwalifikowanych rzemieślników.
Osobiście, pomimo dziesięcioletniej praktyki inżynierskiej, nigdy nie spotkałem się z tego typu połączeniami aż do dnia dzisiejszego. Owszem, miałem już do czynienia z połączeniami wrębowymi ale tylko pojedynczymi, które są znacznie łatwiejsze do wykonania.
Jestem pełen uznania, ponieważ po raz pierwszy mogłem ujrzeć bardzo „stare” połączenia ciesielskie, które do tej pory mogłem jedynie oglądać w ponad stuletniej literaturze fachowej.
Faktycznie ciekawe połączenie.
Te połączenia mogą być z centrum ciesielskiego (CNC)
Skromny redaktor powinien wspomnieć iż cały projekt oparł się na jego wiedzy i zamiłowaniu.
Tomasz…..
zdradzisz nam co to za firma?
No przydało by się wypromować bardzo dobra firmę która sprostała wysokim wymaganiom inspektora budowlanego. A z doświadczenia wiem iż jak ów inspektor nie chwali to jest dobrze wykonane a jak jeszcze pokazuje że coś jest bardzo dobrze wykonane to dane takiej firmy powinny być przedstawione w akrtykule
najlepsza firma ktorej czlonkiem ….nie ma lipy
Jeżeli ktoś chciałby nawiązać kontakt z bohaterami artykułu to proszę napisać na e-mail na biuro@bogumilabytnar.pl
Podobnie jak Paweł uważam że to robota CNC.
Niestety to nie są połączenia wykonane maszynami CNC do drewna..