W tamtym tygodniu zajmowaliśmy się mostkami termicznymi, które występują na wieńcu stropowym w ścianie jednowarstwowej z bloczków betonu komórkowego. Mostek termiczny rozpatrywaliśmy w dwóch wariantach: bez docieplenia oraz z dociepleniem płytami wiórowo-cementowymi. Rozwiązanie detalu było znane nam w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
W tym tygodniu zajmiemy się mostkiem termicznym, który jest często popełniany przez wykonawców i inwestorów w czasach obecnych. Mowa tutaj o mostku termicznym jaki możemy spotkać na żelbetowej płycie balkonowej, która połączona jest z wieńcem stropowym. Płyta balkonowa najczęściej przerywa docieplenie ściany zewnętrznej, zaś sama również nie jest docieplana z uwagi na iluzjonistyczne zmniejszanie kosztów budowy przez inwestora.
Rozpatrzmy przypadek ściany dwuwarstwowej z pustaków ceramiki poryzowanej o grubości 250 mm, która izolowana jest styropianem o grubości 150 mm. Obliczeniowa wartość mostka termicznego dla niżej przedstawionego modelu wynosi 0,620 [W/mK].
Podane poniżej dodatkowe koszty za ogrzewanie są kosztami za trzy metry bieżące mostka termicznego, ponieważ tyle przeciętnie długości ma balkon w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
Roczny koszt mostka termicznego wywołanego płytą balkonową w zależności od nośnika energii:
– olej opałowy: 90,80 zł/rok,
– energia elektryczna: 127,03 zł/rok
– węgiel kamienny: 21,99 zł/rok
– gaz płynny: 62,92 zł/rok,
– gaz ziemny: 46,48 zł/rok,
– drewno opałowe: 24,08 zł/rok,
– eko-groszek: 34,68 zł/rok.
Niestety we współczesnym budownictwie popełnia się ciągle wiele błędów czego efektem jest powstawanie mostków termicznych, które generują dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem budynku.
Źródłem popełnianych błędów jest zbyt mała wiedza wykonawcy lub nieświadomość inwestorów.
Tagi: mostki termiczne